25 Haziran 2019 Salı
Anasayfa > BILIM TEKNOLOJI > ABD, siber saldırıdan Kuzey Kore'yi sorumlu tuttu
ABD, siber saldırıdan Kuzey Kore'yi sorumlu tuttu

ABD, siber saldırıdan Kuzey Kore'yi sorumlu tuttu

19.12.2017 12:49 12 14 16 18 yazdır
ABD yönetimi, Mayıs ayında dünyadaki binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry fidye yazılım saldırısından Kuzey Kore'yi sorumlu tuttu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Milli Güvenlik Danışmanı Thomas Bossert, Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan makalesinde, Mayıs ayında düzenlenen WannaCry fidye yazılım saldırısının "doğrudan sorumlusunun" Kuzey Kore olduğunu yazdı.

Bu tespitin kanıtlara dayandığını belirten Bossert, kanıtların İngiltere ve Microsoft şirketinin de aralarında olduğu bazı hükümet ve özel şirketler tarafından da doğrulandığını kaydetti.

Bossert, Kuzey Kore'nin 10 yıldan uzun süredir "kötü eylemler"de bulunduğunu ve WannaCry saldırısının da tedbirsiz bir davranış olduğunu ifade etti.

Bossert ayrıca Trump yönetiminin Kuzey Kore'nin siber ya da başka tür saldırılar düzenlemesini engellemek için maksimum baskı uygulamaya devam edeceğini belirtti.

İnternet yoluyla Mayıs ayında düzenlenen WannaCry fidye yazılım saldırısı, dünya genelinde aralarında ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in de olduğu 150 ülkede çok sayıda devlet kurumunu etkilemişti.

WannaCry nedir?

12 Mayıs 2017'den itibaren etkin olan ve global şirketleri hedef alan WannaCry, fidye isteme amaçlı kullanılan zararlı yazılım olarak biliniyor. Ransomware türü zararlı yazılımlardan biri olan WannaCry, işletim sistemlerindeki EternalBlue açığını kullanıyor. Dosyaları şifreleyerek kullanıcıların bilgisayardaki verilere erişimini engelleyen zararlı yazılımı pasif kılmak için bilgisayar korsanlarının talep ettiği parayı hesaplarına göndermek gerekiyor.

Kaynak: AA, TRT Haber


Kaynak : Trthaber.com.tr

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Kategorinin Diğer Haberleri