22 Eylül 2019 Pazar
Anasayfa > KURDİSTAN > Başkan Barzani: Kürt sorunu barışçıl yöntemlerle çözülür

Başkan Barzani: Kürt sorunu barışçıl yöntemlerle çözülür

08.09.2019 12:12 12 14 16 18 yazdır
Erbil’e ziyarette bulunan HDP heyetiyle bir araya gelen Başkan Mesud Barzani, Kürt sorununun şiddet ve radikalizmle değil, siyasi ve barışçıl yöntemlerle çözülebileceğini söyledi.
Başkan Barzani: Kürt sorunu barışçıl yöntemlerle çözülür

Erbil’e ziyarette bulunan HDP heyetiyle bir araya gelen Başkan Mesud Barzani, Kürt sorununun şiddet ve radikalizmle değil, siyasi ve barışçıl yöntemlerle çözülebileceğini söyledi.

Başkan Barzani bugün HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, DTK Eşbaşkanı ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, HDP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Eşbaşkan Yardımcısı Nazmi Gür, Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüsü ve Batman Milletvekili Feleknas Uca ile Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer’den oluşan heyeti kabul etti.

Başkan Barzani’nin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre görüşmede; bölgedeki siyasi gelişmeler, HDP ile Kürdistan Bölgesi ilişkileri ve HDP’nin Türkiye’deki durumunun ele alındığı belirtildii.

HDP heyetinin ziyaretinin önemli olduğunu belirten Başkan Barzani, Kürdistan’ın her parçasının farklı özelliklere sahip olduğuna dikkat çekerek, Kürt taraflarının diğer parçaların özel durumlarını göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtti.

Kürt sorunu gibi bir sorunun şiddet ve radikalizmle çözülemeyeceğini vurgulayan Başkan Barzani, en sonunda siyasi ve barışçıl yöntemlerin kazanacağını dile getirdi.

Başkan Barzani HDP heyetine, Türkiye ve diğer parçalardaki Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümü konusunda üzerine düşen her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu ve böyle bir çabadan geri durmaycağının altını çizdi.

HDP heyetine mevcut sorunların çözüm arayışında barışçıl çözümden yana umutsuzluğa kapılmamalarını ve Kürt ile Türk halkları arasında ulusal bir çelişkiye neden olabilecek yaklaşımlara izin vermemeleri gerektiğini söyledi.

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, Başkan Barzani’nin Ortadoğu’da siyasi debgeler açısından ve Kürtlerin meşru haklarını elde etme mücadelesinde önemli bir role sahip olduğunu belirtti.

HDP’nin Türkiye’deki durumunu ve yaptıkları çalışamalar hakkında Başkan Barzani’yi bilgilendiren Temelli, Başkan Barzani’den Türkiye’de Kürt sorununun siyasi ve barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda yardım etmesini istediklerini kaydetti.

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri