16 Haziran 2019 Pazar
Anasayfa > Roportajlar > Batman'da İlk Özel Psikolojik Danışmanlık Merkezi Açıldı
Batman'da İlk Özel Psikolojik Danışmanlık Merkezi Açıldı

Batman'da İlk Özel Psikolojik Danışmanlık Merkezi Açıldı

20.01.2017 14:05 12 14 16 18 yazdır
Batman'ın ilk özel psikolojik danışmanlık ve test merkezi olan Kartanesi Psikolojik Danışma Merkezi açıldı
Psikolojik danışma ve rehberlik alanında büyük bir boşluğun olduğu Batman'da bu ihtiyaca cevap vermek amacıyla ilk özel psikolojik danışma merkezi iki genç kadın girişimci tarafından açıldı.Psikolog Berfin Tarhan ve Halkla İlişkiler Uzmanı Ebru Özoğul tarafından açılan Kartanesi psikolojik danışma ve test merkezi alanında oldukça iddialı.

Psikolog Berfin Tarhan daha önce İstanbul'da görev yaptığını memleketine faydalı olmak amacıyla Batman'da böyle bir merkez açtıklarını belirtti.

Samimi bir havada geçen röportajımızda Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz  Berfin Tarhan ve Ebru Özoğul çalışmalarını ve hedeflerini anlattılar. 


Gündem: Psikolojik açıdan bölge halkını nasıl görüyorsunuz? 

Psikolog Berfin Tarhan: Doğu toplumu olarak insanlarımız kendini ifade etmede büyük sıkıntı yaşıyor. Gençlerimiz sıkıntılarını, buhranlarını kimseyle paylaşamıyor tüm sorunlarını içine atıyor ve bu biriken sorunlar kötü sonuçlara travmalara Allah korusun intihara kadar gidebiliyor.

Gençlerimiz sürekli anlaşılamadığından, büyükleri tarafından her hareketlerinin yargılandığını kendilerini sürekli baskı altında hissettiklerini söylüyorlar.

Gündem:  Nasıl bir tedavi süreci izliyorsunuz?

Psikolog Berfin Tarhan: Biz doktor değiliz. Al sana şu hap içince tüm sorunların bitecek gibi bir yaklaşım içinde değiliz. İnsan sadece maddeden oluşan bir varlık değil. Ruhu duygu düşünceleri hüzünleri sevinçleri çok farklı özellikleri içinde barındıran kompleks bir yapıdır. Dolayısıyla kişide oluşabilecek sorunların çözümünün de sadece kimyasal ilaçlar olmadığını insanların ruhuna duygularına dokunmak gerektiğini düşünüyoruz.

Sıcak bir sohbetin. içtenlikle paylaşılan sorunları can kulağıyla dinleyip karşımızdakiyle empati kurmanın en etkili antibiyotikten ya da anti depresanlardan daha fazla fayda verdiğinin bilinciyle yaklaşıyoruz tüm misafirlerimize. İnsanları anlayıp onlarla dost olmaya çalışıyoruz. Seanslarımızda kesinlikle kimseyi yargılamıyoruz. Olabildiğince sıcak bir ortam oluşturarak misafirlerimizin(Merkezimize gelen herkesi öyle adlandırıyoruz) kendilerini rahat hissetmelerini tüm sıkıntılarını bizimle paylaşmalarını bu şekilde deşarj olmalarını hedefliyoruz.

Gündem:  Sadece psikolojik danışma hizmeti mi veriyorsunuz?

Psikolog Berfin Tarhan: Sadece psikolojik danışma seansları uygulamıyoruz. Batman'da bir ilk olan Öğrenci Analiz Check Up'ı, aile danışmanlığı, evlilik danışmanlığı, çocuk ergen yetişkin danışmanlığı gibi çalışmalar da uyguluyoruz.

Gündem: Öğrenci Analiz Check Up'ı nasıl bir uygulama biraz bahseder misiniz?
Psikolog Berfin Tarhan: Zeka testi, dikkat testi, algı testi, sınav kaygısı testi gibi toplamda 10 test var. Üç ayrı günde ortalama ikişer saatten 5-6 saatlik bir zaman içeriyor. 3. sınıftan 10. sınıfa kadar her öğrenciye uygulanabilir.

 Yapılan testler sonucunda analiz ve değerlendirmeler yapıp bunu rapor halinde aileye sunuyoruz. Bu raporla çocuğun akademik durumu, yeterlilikleri, yönlendirmesi, problem teşkil eden durumlarda kişisel destek çalışmaları ve aileye öneriler gibi konularda yardımcı oluyoruz."Gündem: Ebru Hanım Sizin buradaki göreviniz nedir?

Ebru Özoğul: Halkla ilişkiler uzmanıyım. Buraya gelen misafirlerimize olabildiğince en uygun koşulları hazırlamaya çalışıyoruz. 

Gündem: En uygun koşullar derken nelerden bahsediyorsunuz?
Ebru Özoğul: Her misafirimiz için farklı seans saatleri belirliyoruz. Hiç bir misafirimiz kendinden önceki veya sonrakiyle karşılaşmıyor. Randevu saatlerini ona göre belirliyoruz. Ola ki randevu saatinden önce veya sonra gelen varsa da onları misafir salonumuzda bekletip seans bitiminde içeri alıyoruz.

Bizim için misafirlerimizin mahremiyeti çok önemli. Bize anlatılan konuları, sorunlarını kesinlikle kimseyle paylaşmıyoruz. Onların sırdaşı, dostu olup beraber çözüm yolu bulmaya çalışıyoruz. Bizi aşan durumlar olduğu zaman da yine kişi mahremiyetini çiğnemeden aileyle sorunun çözümü konusunda görüşmeler yapıp önerilerimizi sunuyoruz.

Gündem: Bu sıcak sohbetiniz, misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz.
Berfin Tarhan -Ebru Özoğul: Asıl biz teşekkür ederiz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Kartanesi psikolojik Danışma Merkezi Gap Mah Av. Sedat Özevin Caddesi Taşkonak İş Merkezi Kat 5'te 0506 065 19 19 veya 0545 323 03 19 nolu telefonlarda bilgi alabilirsiniz


data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.