21 Temmuz 2019 Pazar
Anasayfa > BATMAN > Cesetler Afgan Baba Oğula Ait

Cesetler Afgan Baba Oğula Ait

09.01.2018 13:03 12 14 16 18 yazdır
Cumhuriyet Mahallesinde art arda bulunan iki cesedin baba oğula ait olduğu ve Afgan uyruklu oldukları belirlendi.
Cesetler Afgan Baba Oğula Ait

Bu hafta Batman'ı sarsan iki çürümüş cesedin kimliği belirlendi. Cumhuriyet Mahallesi 1504 sokakta bulunan cesetlerin Afgan baba - oğula ait olduğu belirlendi.

Adli tıp ekipleri tarafından yapılan inceleme sonundaCumhuriyet Mahallesi'nde, birer gün arayla bulunan 2 cesedin, Afganistan uyruklu 45 yaşındaki baba ile 11 yaşındaki oğluna ait olduğu belirlendi. 


Polisin bulunan cesetlerle ilgili çalışması devam ederken, mahalle muhtarı Zeki Yasak, "Olayın şokundayız. Sokak sakinleri, yaklaşık 8-9 ay önce kendi hallerinde olan 4 Afgan'ın bu sokakta oturduğunu söylüyor. Bugüne kadar Afganlar, bize bildirimde bulunmadı" dedi.


İKAMETGAH BİLDİRİMİNDE BULUNMUYORLAR

Muhtarlığa, mahallede oturacaklarına dair hiçbir Afganistan uyruklunun bildirimde bulunmadığını belirten Yasak, şunları söyledi:

"Bugünden itibaren mahallemizde ne kadar sığınmacı varsa oturdukları ikametgahlarını güncelleştireceğiz. Afganistanlı 2'si baba, 2'si de oğul olmak üzere 4 kişilik bir grup, Cumhuriyet Mahallesi 1504 Sokak'taki 2 ila 4 numaralı evlerde oturuyorlar. Bir gün arayla cesetleri terk edilmiş evlerde bulunan Afganlar, bize oturma bildiriminde bulunmamıştı. 100'e yakın Suriyeli sığınmacı, Cumhuriyet Mahallesi'nde oturuyor. Bu olayın şokundayız. Sokak sakinleri, yaklaşık 8- 9 ay önce kendi hallerinde olan 4 Afgan'ın bu sokakta oturduğunu söylüyor. Bugüne kadar bu Afganlar, bize herhangi bir bildirimde bulunmadı. Cumartesi günü 45 yaşlarındaki bir Afgan'ın cesedi kilitli banyoda bulundu. Bir gün sonra da 11 yaşındaki çocuğun cesedi bitişikteki yaklaşık 15 yıldır boş olan metruk evde ortaya çıktı."


HARABE EVLER YIKILSIN

"Bu olaydan sonra yabancı uyruklu vatandaşlar ile sığınmacıların ikametgah yerlerini kayıt altına alıyoruz. Valilik ve emniyetin talimatıyla mahallemizde ne kadar sığınmacı varsa adreslerini yenileyeceğiz. Suriyeli sığınmacıların oturumlarında herhangi bir sorun yok. İlk kez Afgan birkaç kişinin mahallemizde oturduğuna tanık oluyoruz. Ayrıca semt sakinlerinin şikayeti üzerine metruk ve boş olan eski binaların yıkılması için belediyeden talepte bulunacağız; çünkü bu evlerde, maalesef istenilmeyen olaylar yaşanabiliyor. Bu üzücü olayların önüne geçilmesi için de metruk evlerin yıkımı kaçınılmazdır."

MOBESE KAYITLARI İNCELENİYOR

Baba- oğulun cesetlerinin bulunmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Afgan 500 sığınmacının imza atmak için her hafta gittiği Batman İl Göç İdaresi'ndeki MOBESE kayıtları da incelemeye alındı. Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası Şubesi ekipleri, olayın aydınlatılması için çok yönlü çalışma başlattı. İl Göç İdaresi Müdürü Vahap Asma, Batman'da oturan Afganların imza atmak için haftada bir gün idareye geldiğini belirterek, "Kayıplara karıştığı söylenen Afgan aile, bizde kayıtlı ise mutlaka ortaya çıkacaktır. Bu konuda emniyetin araştırması sürüyor" dedi.

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri