16 Haziran 2019 Pazar
Anasayfa > BILIM TEKNOLOJI > Çocuklar geri dönüşümü oyunla öğreniyor
Çocuklar geri dönüşümü oyunla öğreniyor

Çocuklar geri dönüşümü oyunla öğreniyor

30.03.2019 11:53 12 14 16 18 yazdır
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTAÇ, çocuklara geri dönüşüm bilincini küçük yaşta kazandırmak için "Atık Ayrıştırıcısı" ve "Atık Avcısı" isimli 2 farklı oyun geliştirdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, "Sıfır Atık" vizyonu kapsamında atıkların niteliklerine göre ayrıştırılıp ekonomiye kazandırılması için tesisleşme yatırımlarını sürdüren belediye, geri dönüşümde toplumsal farkındalığın artması için de yeni uygulamalar geliştiriyor. 

Bu kapsamda çocuklara geri dönüşüm bilincini kazandırmak için "Atık Ayrıştırıcısı" ve "Atık Avcısı" isimli 2 farklı oyun geliştirildi. Çocuklara geri dönüşüm eğitimini eğlenceli bir formatta sunan oyun uygulamaları App Store ve Google Play marketlerinde yerini aldı.

Akıllı telefonlara veya tabletlere ücretsiz olarak indirilebilen oyunlar ile çocuklara; hem kağıt, plastik, cam, metal gibi atık türlerini yakından tanıtmak hem de çöpleri kaynağında ayrıştırma alışkanlığı kazandırarak, geri dönüşümü eğlenceli bir şekilde öğretmek amaçlanıyor.

Oyunların içeriği

"Atık Ayrıştırıcısı" oyunu ile çocuklara ilk önce atık türleri tanıtılarak, cam, plastik, kağıt, metal gibi atıkları sınıflandırması öğretiliyor. Daha sonra teorik bilgilerin eğlenceli bir formatla pekiştirilmesi için oyun bölümüne geçiliyor. Bu bölümde yukarıdan aşağıya doğru farklı türlerde atıklar düşüyor. Aşağıda yer alan "Organik Atık", "Cam Atık" ve "Metal Atık" yazılı 3 farklı kutuya, doğru atığı atması isteniyor. Yarışmacı; atığı, doğru kutuya attığında artı 1 puan, yanlış kutuya attığında ise eksi 1 puan alıyor. Her bir atığın doğru kutuya atılması isteniyor.

"Atık Avcısı" oyununda ise çocuklara "Atık Avcısı" isimnli bir kahraman eşlik ediyor. İlk olarak oyunun nasıl oynanacağı uygulamalı olarak gösteriliyor. Daha sonra oyun bölümüne geçilip haritada işaretlenmiş olan İstanbul'un farklı semtlerindeki görevleri sırasıyla yapılması isteniyor. İlk olarak Beyoğlu sokaklarında başlayan çevre dostu yarışma; Fatih, Beşiktaş, Kadıköy ve sırasıyla diğer ilçeler ile devam ediyor. Atık Avcısı ile birlikte çocuklar; her bir görevde sokaklara gelişigüzel atılan çöpleri topluyor. Oyunun bazı bölümlerinde balkondan sokağa çöp atan bir vatandaş gösterilip, çöp atmaması için uyarılması isteniyor. Çocukların görevleri arasında atıkları toplamakla birlikte canavarların saldırısından Atık Avcısı'nı korumak da yer alıyor. Atıklar eksiksiz toplanıp, tüm engeller aşıldıktan sonra finale ulaşılıyor.

Final bölümünde de toplanan atıkların niteliğine göre ayrıştırılıp geri dönüşüme kazandırılması için tesislere götürülüyor. Böylece görev başarıyla tamamlanmış oluyor. Seviye atladıkça oyunun zorluk derecesi de artıyor. Her bir görevdeki performansına göre yarışmacı 1, 2 veya 3 yıldız ile ödüllendiriliyor. 

Kaynak: AA


Kaynak : Trthaber.com.tr

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Kategorinin Diğer Haberleri