20 Mayıs 2019 Pazartesi
Anasayfa > BATMAN > Cumhuriyet Meydanına Tekrar Heykel Konuldu

Cumhuriyet Meydanına Tekrar Heykel Konuldu

13.03.2019 12:58 12 14 16 18 yazdır
Yenileme çalışmaları kapsamında kaldırılan Atatürk heykeli yerine Cumhuriyet meydanına daha büyük heykel yerleştirildi.
Cumhuriyet Meydanına Tekrar Heykel Konuldu

Daha önce kaldırılan Cumhuriyet meydanındaki heykelin yerine karşı tarafa daha büyük bir heykel yerleştirildi.

Atatürk heykelinin açılışı törenle yapıldı.

Açılış törenine Vali Hulusi Şahin, Garnizon Komutan Vekili, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Dede, İl Emniyet Müdürü M. Ali Akkaplan, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Bakçepınar, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, bazı STK temsilcileri, iş adamları, muhtarlar, polis, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Atatürk heykelinin taşıdığı estetik ve sanatsal değeri nedeniyle Batman’a da bir zenginlik katacağını ifade eden Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, törende yaptığı konuşmada: “ Alt ve üst yapısıyla Cumhuriyet Meydanı’na, Batmanımıza ve büyük önderimize olan bağlılığımızı, saygımızı simgeleyecek bir heykele de ihtiyaç olduğunu düşündük. Meslek hayatında önemli eserler vermiş bir sanatçımız olan Metin Yurdanur hocamızın emeğiyle ortaya çıkan bu anıt hiç şüphe yok ki, Atamıza bağlılığımızın sembolüdür. Her an hatırladığımızı göstermenin bir yoludur. Şehrimizin kentsel dokusuna da önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Törende konuşan Batman Valisi Hulusi Şahin ise Cumhuriyet Meydanı’nda Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün anıtını açmak üzere bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek şöyle devam etti: “ Bu anıtı hayata geçiren Başkan Vekilimize ve Belediyemize teşekkürlerimizi sunmak istiyorum. Batman modern bir şehirdir. Modern Batman ise cumhuriyetin eseridir. Çok doğru bir çalışma olmuş. Mesele heykel yapmak değil. Mesele vefakar olmak, nankör olmamak. Açacağımız bu çok kıymetli eseri cumhuriyetin vefakar evlatlarına emanet ediyoruz.”

Vali Hulusi Şahin ve Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy’un konuşmalarının ardından Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt heykeli törenle açıldı. Bando eşliğinde gerçekleştirilen açılış töreninin ardından vatandaşlar anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Devlet Sanatçısı Ünlü Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan ve 2.60 metre yüksekliğindeki Atatürk heykeli Cumhuriyet Meydanı’nda yerini aldı. Atatürk heykelinin, barışı, bilimi, milli birlik ve beraberliği sembolize ettiği ifade edildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri