25 Haziran 2019 Salı
Anasayfa > SPOR > Deniz Naki: Yaptıklarımdan Pişman Değilim, Aklım Yapamadıklarımda

Deniz Naki: Yaptıklarımdan Pişman Değilim, Aklım Yapamadıklarımda

31.01.2018 21:03 12 14 16 18 yazdır
Almanya'da uğradığı silahlı saldırı sonunda can güvenliği olmadığı gerekçesiyle Türkiye'ye dönmeyeceğini açıklaması üzerine TFF tarafından ömür boyu men cezası verilen Amedspor futbolcusu Deniz Naki yaptıklarının arkasında olduğunu belirtti.
Deniz Naki: Yaptıklarımdan Pişman Değilim, Aklım Yapamadıklarımda

TFF tarafından ömür boyu futboldan men ve 273.000 TL Para cezası verilen Deniz Naki, yaptıklarından asla pişman olmadığını belirtti.“DUYARSIZ KALMADIĞIM İÇİN HEDEF HALİNE GETİRİLDİM”

Almanya’da bulunan Deniz Naki, yaşadıkları ve karşılaştığı uygulamalar ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Daha önce de özgürlük ve barış mücadelesi verdiğini ifade eden Naki, Amedspor kimliğini taşımanın oldukça zor olduğunu belirtti. Naki, “Buna göre bir tavır sergilemeye çalıştım. Ama her şeyin futboldan ibaret olmadığı bilinciyle hareket ettim. Toplumsal duyarlılık gerektiren, iyiliği, güzelliği, yardımlaşmayı, barışı, insanca yaşamayı ve yurtsever olmayı her şeyin üstünde tuttum. Bu duruşumdan dolayı futbol sahalarında defalarca sözlü ve fiziki saldırılara maruz kaldım” dedi."BU SİYASİ BİR KARARDIR"

Almanya’daki silahlı saldırının hayatına mal olabileceğini ifade eden Naki, cezalara gerekçe edilen açıklamalarını hatırlatarak, şunları söyledi: Sur'a, Nusaybin'e, Cizre'ye, Şırnak'a duyarsız kalmadım. Yanı başımda insanlar ölürken ben sessiz kalamazdım, kalmadım. Barış isteyen bir insan olarak Afrin’de yaşanan savaşa da duyarsız kalamazdım. Çünkü insanlar ölüyor. Bu ölümlerin, savaşın durması için duyarlılık çağrısı yaptım. Dünyanın neresinde olursa olsun zulme ve haksızlığa karşı tepki gösterdim ve göstereceğim. Bu benim insani ve hukuki hakkımdır. Lakin Türkiye’nin yandaş basını bunu yine farklı yerlere çekti ve medyada linç kampanyası ile beni hedef haline getirdi. Bu karalama, çamur medyasında bir gelenek haline gelmiştir.

Unutulmamalıdır ki insanlar sporcu, doktor, öğretmen, sanatçı, yönetici, emekçi, dindar/ateist, sağcı/solcu, muhafazakar/ liberal vb. olmadan önce insandırlar ve insanlığın değer yargılarına sahip çıkma sorumluluğuna sahiptirler. TFF kararından çok önce kulübüm Amedspor ile sözleşmemi karşılıklı feshetmiş olmamıza rağmen, Türkiye PFDK tarihinde görülmemiş ağır cezalar ile futbolcu lisansım iptal edildi, Türkiye’de futbolculuktan men edildim ve fahiş para cezası verildi. Tarafıma tarihin en büyük cezasını vermiş olması bile federasyonun ne kadar siyasi, önyargılı ve tarafgir olduğunun göstergesidir."“YAPTIKLARIMDAN PİŞMAN DEĞİLİM”

Kararın siyasi olduğunu iyi bildiğini hatırlatan Naki, böylesi kirletilmiş bir futbol sisteminde olmak istemediğini belirtti. Naki, "Bu karar bu yönüyle beni sevindirmiştir. Bu tür ceza ve yaptırımların beni barış, özgürlük talebimden alıkonamayacağının iyi bilinmesini isterim. Asla yaptıklarımdan pişman değilim, aklım yapamadıklarımda" dedi. “AMEDSPOR’UN YANINDAYIM”

Maddi ve manevi olarak Amedspor’un her zaman yanında olacağını dile getiren Deniz Naki, "Bu bir veda değil, var olma mesajıdır" diye konuştu. 


TFF ÖMÜR BOYU MEN CEZASI VERMİŞTİ

Deniz Naki Sosyal medyada Almanya'nın Köln kentinde düzenlenecek Afrin protestolarına katılım çağrısı yaptığı paylaşımı sebebiyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilmişti

Türkiye Futbol Federasyonu'nun açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı: "AMED SPORTİF FAALİYETLER Kulübü futbolcusu DENİZ NAKİ'nin çeşitli internet sitelerinde yayınlanan açıklamaları suretiyle "ayrımcılık ve ideolojik propagandası" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 42. maddesi uyarınca 28.01.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir."

Daha sonra TFF tarafından 3 yıl 6 ay ceza gelmiş resmi prosedüre göre de ceza 3 yıldan fazla olduğu için Türkiye'de ömür boyu futboldan men cezasına dönmüştü.

TFF'den karara ilişkin yapılan açıklama şöyleydi:

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun 30.01.2018 tarih ve 45 sayılı toplantısında almış olduğu kararlar aşağıda belirtilmiştir.

AMED SPORTİF FAALİYETLER KULÜBÜ sporcusu DENİZ NAKİ'nin, ayrımcılık ve ideolojik propaganda nedeniyle FDT'nin 42/1-a, 35/4. ve 4/2. Maddeleri uyarınca 3 YIL 6 AY MÜSABAKALARDAN MEN CEZASI ve 273.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, üç yılı aşan ceza bakımından FDT'nin 95/1. Maddesi uyarınca SÜREKLİ HAK MAHRUMİYETİ CEZASI ile cezalandırılmasına,

BAŞKA ÜLKELERDE FUTBOL OYNAYABİLİR

Deniz Naki'nin aldığı ceza sadece Türkiye'de geçerli. Halen Almanya'da bulunan ve daha önce de uzun süre Alman takımlarında futbol oynayan Deniz Naki isterse tekrar Almanya'da futbol hayatına devam edebilir.

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri