16 Haziran 2019 Pazar
Anasayfa > KURDİSTAN > Hdpli Vekilden Kürt Partilerine Seçim Birlikteliği Çağrısı

Hdpli Vekilden Kürt Partilerine Seçim Birlikteliği Çağrısı

07.01.2018 13:35 12 14 16 18 yazdır
Hdp Diyarbakır milletvekili İmam Taşçıer'den Kuzey Kürdistan'daki Kürt partilerine seçimde ortak hareket etme çağrısı geldi.
Hdpli Vekilden Kürt Partilerine Seçim Birlikteliği Çağrısı

HDP Milletvekili İmam Taşçıer yaptığı açıklamada Kuzey Kürdistanın Kürt partilerine çağrı yaparak seçimde beraber hareket edelim dedi. Rûdaw'dan Maşallah Dekak'ın haberine gör;e HDP seçimde diğer Kürt partileri ile ulusal bir cephe kurmak istediğini beyan etti. 

HDP Diyarbakır Milltevekili İmam Taşçıer yaptığı açıkalamada "Eğer Kuzey Kürdistan'da birlik kurulabilirse, bu Güney, Batı (Rojava) ve Doğu Kürdistan'da da etki edecektir. Onun için bu teklifi tüm Kuzey Kürdistanlı partilere sunmaya hazırız. Beraber çalışmalar yapalım, seçimlerde de bu gerçekleşebilir." dedi.

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) HDP'den gelen bu öneriyi sıcak karşıladı. PSK açıklamasında; yerel seçimlerde birlik olunabileceğini, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Kürt cephesini kurmak gerektiğini belirtti.

PSK lideri Mesut Tek açıklamasında "Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde Kürdistani bloğun kurulabileceğini ve Türk tarafları ile görüşmeler yapılabilir." dedi.

HDP'den gelen "birlik" açıklamasına olumlu bir cevap da PDK-Bakur'dan geldi. PDK Bakur Başkanı Sertaç Bucak yaptığı açıklamada; "Prensip ve siyasi olarak insan hiç bir zaman hayır diyemez. Prensip olarak demokratik ve ulusal konularda anlaşılabilinirse insanlar beraber her şeyi yapabilir. Bunlardan biri de seçimlerdir." şeklinde konuştu.

Tavrı en çok merak edilen Kürt partiler Hdp'den sonra en büyük çoğunluğu oluşturan Hüda Par ve Hakpar.

Hdp'nin oldukça mesafeli yaklaştığı Hüda Par'a davet yapılmayacağı Hak Par'ın ise bu birliktelikten uzak duracağı düşünülüyor.

Uzun zamandır birlikte hareket eden PAK, PDK-Bakur, PSK, ÖSP ve Azadi Hareketi bu konuyu bir toplantıda değerlendirecek. 

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri