25 Haziran 2019 Salı
Anasayfa > YAŞAM > Kahverengi, yeşil ve beyazın tonlarıyla kayısı bahçeleri
Kahverengi, yeşil ve beyazın tonlarıyla kayısı bahçeleri

Kahverengi, yeşil ve beyazın tonlarıyla kayısı bahçeleri

06.04.2019 13:27 12 14 16 18 yazdır
Türkiye'de kayısı üretiminin önemli merkezleri arasında yer alan Iğdır'da, çiçek açan kayısı ağaçları, büyüleyici görüntüler oluşturuyor.

"Doğu'nun Çukurova'sı" olarak adlandırılan ve yıllık yaklaşık 40 bin ton kayısı üretiminin yapıldığı Iğdır'da on binlerce kayısı ağacı çiçek açtı.

Her ilkbaharda beyaz çiçekleriyle adeta gelinlik giyen kayısı ağaçları, bir yandan doğaseverlerin ilgi odağı olurken bir yandan da bölgenin turizmine katkı sağlıyor. 

Özellikle sosyal medyada sıkça yer bulmaya başlayan çiçek açmış kayısı ağaçlarıyla bezeli bahçeler, ziyaretçilerine sunduğu görsel şölenin yanı sıra Iğdır kayısısının tanıtımında da büyük rol oynuyor.

Iğdır Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, "Bahçelerin böyle beyaza bürünmesi kayısı üretimini artırmak ve bu kayısının tanıtımını yapmak adına çok faydalı oluyor. Adeta kayısımızın reklamı doğal yollarla yapılmış oluyor" dedi.

"Fotoğrafçıların ve doğaseverlerin ilgi odağı"

Kayısı bahçelerinin görsel şölen sunmasının birçok kişi tarafından ilgiyle karşılandığını aktaran Yolcu, "Basından takip ettiğimiz kadarıyla buraya çeşitli turlar düzenleniyor. Tanıtımlar sonucu Iğdır kayısı ile anılmaya başladı. Herkese bu bahçeleri görmelerini öneririz, tüm vatandaşlarımızın özellikle bahar döneminde Iğdır'daki kayısı bahçelerini görmelerini tavsiye ediyoruz" dedi.

Iğdır Fotoğraf Gezi Kültür ve Doğa Kulübü (FGD) Başkanı Muhammed Akkuş ise şunları söyledi:

"Beyaz çiçek açan ağaçlar kahverengi, yeşil ve beyazın tonlarıyla görsel şölen sunuyor, hem fotoğrafçıların ilgi odağı oluyor hem de doğaseverlerin. Bu bahçeleri görmek isteyen birçok kişi de bizimle iletişime geçiyor, biz de onlara bu güzellikleri görme fırsatı veriyoruz. Çevre illerden bu güzelliği görmeye gelenler oluyor. Bu güzellik mutlaka görülmesi gereken bir doğa olayı."

Kaynak: AA


Kaynak : Trthaber.com.tr

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Kategorinin Diğer Haberleri