22 Ocak 2019 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > Kürt Adına Camide Bile Tahammül Yok

Kürt Adına Camide Bile Tahammül Yok

29.03.2018 12:12 12 14 16 18 yazdır
Son zamanlarda Türk kardeşlerimiz(!) tarafından savaşçı, ırkçı hutbelerle aslından uzaklaştırılan camilerde artık Kürt ismine bile tahammül edilmiyor. Kilis'te Kürt Hüseyin Ağa tarafından yapılan Kürtler camii ismi Türkler camii olarak değiştirildi
Kürt Adına Camide Bile Tahammül Yok

Camilerde savaş tamtamları, leş ifadeleri, meclis bildirileri, fetih surelerinden sonra İslam adına Türk ırkçılığı uygulamaları son hız devam ediyor.

 Kilis kent merkezindeki Küçük Çarşı Sokağı’nda 17. yüzyılda Kürt Hüseyin Ağa tarafından inşa edilen ‘Kürtler Camii’nin adıVakıflar bölge Müdürlüğü tarafından ‘Türkler Camii’ olarak değiştirildi


Devletin resmi kayıtlarında da ‘Kürtler Camii’ olarak yer alan caminin tabelasının üzerine  Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevlileri tarafından ‘Türkler Camii’ tabelası asıldı. Bir süre sonra da ‘Kürtler Camii’ tabelası tamamen kaldırıldı.


Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün ırkçı ve saldırgan kararı HDP Van Milletvekili Adem Geveri’nin konuyu Meclis gündemine taşımasından sonra ortaya çıktı.


Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun yanıtlamasıyla soru önergesi veren Geveri, camiinin isminin hangi tarihte ‘Türkler Camii’ olarak değiştirildiğini sordu. Geveri’nin soru önergesine Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen yanıtta, caminin kayıtlarda ‘Kürtler Camii’ olarak tescilli olduğu ifade edildi.


Tapu kayıtlarında hala Kürt Camii

Müdürlüğün yanıtında şu ifadelere yer verildi: “Kilis il merkezinde bulunan Vakıf Kültür Varlığı Tescilli ‘Kürtler Camii’nin isminin Genel Müdürlüğümüz arşiv kayıtlarında ve tapu kayıtlarında ‘Kürtler Camii’ olarak geçtiği tespit edilmiştir. Genel Müdürlüğümüzde bu camiye ilişkin iş ve işlemler ‘Kürtler Camii’ adı altında yürütülmektedir.”

Önergeye verilen bu yanıta rağmen, ‘Türkler Camii Şerifi’ tabelaları camiye bizzat Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından asıldı. Bir de bu ırkçı saldırı yetmezmiş gibi cami kapısının yanındaki kitabeyi de değiştiren Vakıflar Bölge Müdürlüğü, kitabenin üzerine ‘Türkler Cami’nin tarihnin yeraldığı Türk bayraklı bir açıklamada iliştirdi.


Hatay Valiliği: Özgünlüğü yitirildiği için adı değiştirildi

 Yine Hatay Valiliği’nin internet sitesinde tarihi camilerin tanıtıldığı bölümde hala ‘Kürtler Camisi’ adı ile yer alan yapı hakkında şu bilgiler mevcut: “Bölük Mahallesi (eski Sibat ve Kana Mahallesi) Küçük Çarşı Sokak’ta (Binbaşı Sokak) bulunan Kürtler Camisi’ni Kürt Hüseyin Ağa yaptırmıştır. Çok onarım gören cami, özgünlüğünü yitirdiği gibi özgün adını da yitirmiştir. Adı “Türkler Camisi” olarak değiştirilmiş olan camiden günümüze sadece minaresi kalmıştır. Kaidesi kare planlı ve köşeleri pahlı olan minare; kesme, kirli kalkerli taşlardan yapılmıştır. Çokgen olan gövdesi oldukça kısadır. Peteği (petek, gövdeye göre daha ince) ve külahı taştan yapılmıştır. Şerefe altı, altında yuvarlak bir silme bulunan mukarnaslarla doldurulmuştur.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri