18 Nisan 2019 Perşembe
Anasayfa > KURDİSTAN > KÜRTÇE KONUŞMAK HALA YASAK

KÜRTÇE KONUŞMAK HALA YASAK

03.04.2018 11:38 12 14 16 18 yazdır
Yıl 2018 Hala Türkiye'nin asli unsuru olan 25 milyona yakın Kürt anadilini serbestçe konuşamıyor. Konuşanlar kendini devletin sahibi zannedenler tarafından taciz ediliyor, darp ediliyor, hakarete uğruyorlar.
KÜRTÇE KONUŞMAK HALA YASAK

 Son dönemde Kürtçe konuşanlara yönelik saldırılar artıyor. En son İstanbul Başakşehir'de YAPI & YAPI firması, inşaatta çalışan Kürt işçilerin kendi aralarında 'Kürtçe' konuşmasını yasaklamıştı. Yakın tarihte yaşanan bu sorun, HDP’li milletvekilleri tarafından meclis gündemine de taşındı. İnşaatta Kürt işçilerin kendi dillerini konuşmasının yasaklanması ile ilgili tartışmalar sürerken, benzer bir olay Konya’da yaşandı.

 
 
“TÜRKÇE DIŞINDA BAŞKA BİR DİL KONUŞMA”
Konya’nın Ereğli ilçesinde oturan Mardin’in Midyat ilçesi nüfusuna kayıtlı Mehmet E.’nin 14 yaşındaki kızı Rojin, 10 gün önce evinin balkondan düştü. Ayağı kırılan Rojin, Konya Eğitim ve  Araştırma Hastanesine sevk edildi. Hastanede kızına refakat eden baba Mehmet E., Kürtçe konuştuğu için tehdit edildiğini, kendisine sıkıntı yaşatıldığını söyledi.

Artı Gerçek’in ulaştığı Mehmet E,  Kürtçe konuştuğu için güvenlik görevlisinin tehdit gibi uyarısını, ardından yaşadıklarını ve karşılaştığı tutumu anlattı: “Kızımı hastaneye yatırdık. Ben de yanındaydım. İkinci gündü… Merak eden akrabalarım telefonla aradı, kızımın durumu ile ilgili bilgi veriyordum. Kürtçe konuşuyordum. Bir güvenlik görevlisi arkamdan yaklaştı, ‘Hemşerim Türkçe dışında konuşma. Senin iyiliğin için söylüyorum’ dedi. Bunu söyleyip gitti, ben de pek önemsemedim.”


 
“SERVİS KAPISINDA NEREYE GİDİYORSUN SORGUSU”

O süre zarfında hastanede pek sorun yaşamadığını anlatan Mehmet E., güvenlik görevlisinin bu tutumunun ardından durumun değiştiğini söyledi. Özellikle servis kısmına girip çıktığında sıkıntı yaşadığını anlatan Mehmet E,  “Bu güvenlik görevlisi servislere açılan kapının önündeydi. Ben dışarı çıktığımda önümü kesip, ‘Nereye gidiyorsun, neden gidiyorsun’ diye soru sormaya başladı. Şaşırdım kaldım. Beni engelliyor, geçerken bana jop sallıyor, sözlü tacizde bulunuyordu. Yüzlerce insan geçiyor, kimseye ses çıkarmıyor, ben geçince direk müdahalede bulunuyordu. Ben itiraz edince diğer güvenlik görevlileri etrafımı sarıyordu. Müdahalede bulunuyordu. Ara koridora çıkıyorum, gelip burada durma diğer tarafa geç diyorlardı. Şaştım kaldım, hastane bana dar edildi” dedi.


 
“DİĞER HASTA YAKINLARI SAHİP ÇIKTI”
Mehmet E’nin anlattığına göre, bu baskı devam etti. Her an saldırı yapacak gibi kapıda bekliyordu güvenlik görevlisi. Kendisine yapılan uygulamanın diğer hasta yakınları tarafında da fark edildiğini anlatan Mehmet E,  “En son dayanmadım bağırdım. ‘Bu adam benden ne istiyor. Sürekli beni taciz ediyor’ dedim. Güvenlik görevlisinin bu yaptıklarını gören bir iki kişi vardı orda. Onlar duyarlı davranarak, ‘Sizin