18 Nisan 2019 Perşembe
Anasayfa > BILIM TEKNOLOJI > Nişantaşı Üniversitesi ile Nagasaki Üniversitesi uçan araç geliştirecek
Nişantaşı Üniversitesi ile Nagasaki Üniversitesi uçan araç geliştirecek

Nişantaşı Üniversitesi ile Nagasaki Üniversitesi uçan araç geliştirecek

19.12.2017 13:49 12 14 16 18 yazdır
Nişantaşı Üniversitesi ile Nagasaki Üniversitesi elektrikle çalışan, yerde ve havada giden otomobil geliştirmek amacıyla iyi niyet anlaşması imzaladı.

Nişantaşı Üniversitesi'nin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öncülüğünde geliştirilen ve "SORA Project" adı verilen proje, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Çolak ve Nagasaki Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Fujio Kurokowa liderliğinde yürütülüyor.

Proje kapsamında Nagasaki Üniversitesi ve Nagasaki Institute of Applied Science ile yapılan iyi niyet anlaşmasının yanı sıra Tajima Motor Corporation ve Isahaya Electronics Corporation firmaları ile görüşmeler başladı.

Hem karada hem havada gidebilen araç geliştirilecek

Proje ile çevre dostu teknolojilerle donatılmış, yüksek verimliliğe sahip, enerji tüketimi düşük, yüksek menzilli yeni nesil elektrik motorlarına sahip hem karada hem de havada gidebilen araçlar geliştirilecek. Ulaşım, arama kurtarma, ambulans gibi çeşitli görevlerde kullanılacak araçların insansız olarak, verilen adreslere gidebilmesi de hedefleniyor.

Araçların önce 1 kişilik, sonra 2 kişilik olmak üzere farklı prototipleri hazırlanacak. Araçların 2020 yılında hizmete girmesi hedefleniyor.

Türk ve Japon akademisyenler tarafından geliştirilecek olan projenin patent başvurularının Silikon Vadisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. 

Proje kapsamında ayrıca öğrenci ve öğretim üyelerinin de dahil olacağı değişim programı anlaşmaları, staj programları ve mükemmeliyet merkezi anlaşmaları gibi çalışmalar yer alıyor. 

Kaynak: AA

 


Kaynak : Trthaber.com.tr

Kategorinin Diğer Haberleri