20 Mayıs 2019 Pazartesi
Anasayfa > DÜNYA > Rusya internetin fişini çekmeye hazırlanıyor
Rusya internetin fişini çekmeye hazırlanıyor

Rusya internetin fişini çekmeye hazırlanıyor

07.03.2019 09:39 12 14 16 18 yazdır
Rusya, birkaç hafta içinde, ülkenin küresel internet sistemiyle arasındaki bağlantının "fişini çekeceği" bir test yapacak.

Rusya, siber saldırılara karşı güvenliğini güçlendiremeyi amaçlayan bir test için küresel internetle bağlantısını birkaç günlüğüne keseceğini duyurdu.

BBC'den Joe Tidy'nin haberine göre, testin tarihinin 1 Nisan'da olması bekleniyor.

Test, Kremlin yönetiminin ülkeyi kriz dönemlerinde, örneğin savaşlar sırasında siber saldırılardan korumak için atılan adımlardan biri.

Ancak Rusya, fişi tamamen çekmek istemiyor. Ülkenin içindeki internet hizmetini sürdürmek, ancak içeri ya da dışarı veri akışını bloke etmek istiyor.

Rusya'da askerlerin çevrimiçi paylaşımlarına kısıtlama geliyor

Aşılması gereken iki ana teknik sorun var

Birincisi, Rus internet hizmet sağlayıcıları, internet trafiğini ülke içindeki iletim noktalarına yönlendirmek zorunda kalacak. Bu da Rusya'da internet erişimi sağlayan firmaların, tüm verinin Rus telekominikasyon kuruluşu Roskomnazor'un yönettiği veri dağıtım noktalarından geçmesini sağlamak zorunda kalması anlamına geliyor.

İkincisi, Rusya kendi Alan Adı Sistemi (DNS) sistemine bağımlı kalacak olması. DNS sistemiyle, her bir internet sitesi ve sunucunun karmaşık alan adları, daha insani, kullanıcı dostu bir hale geliyor. Örneğin, www.example.com'un alan adı aslında 192.168.1.1.

Ülke genelindeki yüzlerce giriş ve çıkış noktasını yönetmek de zor olacak. Bu noktada internet servis sağlayıcı şirketlerin desteğini almaları önemli ve gelen haberlere bakılırsa, hükümet teknik sorunlarını çözmeye çalışan servis sağlayıcı şirketlere kamu parasından ek ödemeler yapıyor.Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri