25 Haziran 2019 Salı
Anasayfa > KURDİSTAN > Süleymaniye'de Maaşlarını Alamayan YNKli Memurlar Parti Binalarını Ateşe Verdi

Süleymaniye'de Maaşlarını Alamayan YNKli Memurlar Parti Binalarını Ateşe Verdi

18.12.2017 18:44 12 14 16 18 yazdır
Kürdistan'ın Süleymaniye kentinde memurların "maaşlarının ödenmemesi ve yolsuzlukları" protesto amacıyla başlattığı gösteriler sırasında siyasi parti merkezleri ateşe verildi.
Süleymaniye'de Maaşlarını Alamayan YNKli Memurlar Parti Binalarını Ateşe Verdi

Kürdistan'da memurlar, maaşlarının ödenmemesi nedeniyle Süleymaniye kentinde gösteri düzenledi.

Süleymaniye'deki Eğitim Müdürlüğü binası önünde bir araya gelen öğretmenlere, kısa süre içinde diğer memurlar ile vatandaşların da destek vermesiyle eylem kitlesel gösteriye dönüştü.

'Maaş krizi'ne çözüm istediler

Kürdistan ve Irak merkezi hükümeti karşıtı sloganlar atarak Eğitim Müdürlüğü binasının önünden kent merkezindeki meydana doğru yürüyüşe geçen öfkeli kalabalık, yaklaşık 3 yıldır maaşlarını kesintili olarak almalarına neden olan "maaş krizine" çözüm bulunmasını istedi.

Öğretmenlerin yanı sıra din adamları ve polis gibi her kesimden devlet memurunun katıldığı gösteride, "Artık Yeter", "26 yıllık yolsuzluk ve hırsızlığa son", "Yolsuzluk yapanlar yargılanmalı" ve "Öğretmen ve memur maaşları nerede" şeklinde yazıların bulunduğu pankartlar taşındı.

Siyasi parti merkezleri ateşe verildi.

Süleymaniye kentinde sabah başlayan hükümet karşıtı gösteriler, kentteki siyasi parti merkezlerinin ateşe verilmesiyle devam etti.

Kürdistan'da muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) güçlü olduğu Süleymaniye kentinde başlayan gösterilerde, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Goran, KYB ve Kürdistan İslami Birlik Partisi'nin (Yekgirtu) Piremegron kasabasındaki merkezleri göstericiler tarafından ateşe verildi.

Söz konusu parti merkezlerinin bulunduğu binalarda hasar oluştu.

KDP'nin Süleymaniye ve Halepçe Sözcüsü Eta Hasan, yaptığı açıklamada, "Piremegron kasabasındaki bazı göstericiler, parti merkezimize saldırıp, binayı ateşe verdi. Herhangi bir can kaybı yok." dedi.

Süleymaniye kent merkezindeki göstericilerin yer yer ateş yaktığı ve sokak başlarını tutmaya devam ettiği görülüyor.

"Artık dayanacak gücümüz kalmadı"

Sadık Ömer isimli gösterici, "Hükümetten talebimiz, öğretmen ve tüm memurların durumunu düzeltmesi ve maaş kesintisine son vermesi. Artık dayanacak gücümüz kalmadı." ifadelerini kullandı.

Alınan güvenlik önlemlerinin önceki gösterilere göre çok sıkı olmadığı görülürken, polisin eylemcilere yaklaşmaması da dikkat çekti.

Maaş krizi ile kamu kurumlarındaki yolsuzluğu protesto etmek isteyen Iraklılar, Süleymaniye kent merkezinin yanı sıra, Halepçe kenti ile Çemçemal, Kelar, Ranya ve Seyid Sadık gibi ilçelerde de gösteriler düzenledi.

Kürdistan'daki ekonomik kriz

Kürdistan'da 2014'ten bu yana ekonomik ve mali kriz yaşanıyor.

Irak anayasasına göre Erbil yönetimi, ülkede elde edilen petrol gelirinden yüzde 17'lik bir paya sahip. Ancak Nuri el-Maliki, başbakanlığı döneminde Kürdistan'ın kendi başına petrol satmasını gerekçe göstererek, Erbil'in bütçeden alacağı payı 2014'te kesmişti.

Daha sonra Haydar İbadi'nin başbakan olması ve yeni hükümeti kurmasıyla Bağdat-Erbil yönetimleri, petrol satışında uzlaşmıştı. Fakat Bağdat yönetimi şimdi de bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek Erbil'in payının cüz'i bir kısmını gönderiyor.

Bütçe kesintisiyle başlayan ekonomik kriz daha sonra terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ın üçte birini ele geçirmesi ve petrol fiyatlarında meydana gelen sert düşüşle derinleşmişti.

Erbil yönetiminin resmi verilerine göre, Kürdistan'da yaklaşık 1 milyon 400 bin kişi hükümetten maaş alıyor.data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri