20 Ağustos 2019 Salı
Anasayfa > SAĞLıK > Umumi Tuvaletlere Giderken Sağlığınızdan Olmayın

Umumi Tuvaletlere Giderken Sağlığınızdan Olmayın

27.05.2019 20:17 12 14 16 18 yazdır
Rahim kanserinin en önemli sebebi olan HPV virüsü çoğunlukla umumi tuvaletlerden bulaşıyor
Umumi Tuvaletlere Giderken Sağlığınızdan Olmayın
Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık çoğunlukla halka açık tuvaletlerden bulaşan HPV adı verilenHuman Papilloma Virüsü hakkında uyarılarda bulundu.


Uzman doktor Evren Işık bu virüsün daha çok erkeklerden kadınlara bulaştığını ve kadınlara rahim ağzı kanserine yol açabilecek bir virüs çeşidi olduğunu belirterek erkeklerin özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Işık, cinsel birleşme sırasında yada umumi tuvaletlerin kullanımı sırasında bu virüsün vücuda yerleştiğini ve çok uzun sürecek bir kuluçka dönemiyle gelişim gösterdiğini belirtti.


Kısa adı HPV olan Human papilloma virüsü yada diğer adıyla İnsan papilloma virüsü deri üzerinde bulunan tabakanın DNA yapısının bozulmasıyla meydana gelen çok zararlı olabilecek bir virüs çeşidi.


Hpv, Genelde 50 yaş civarı erkek ve bayanlarda görülse bile son zamanlarda gençlerde de görülmeye başlanan bir virüs çeşidi. Yaygın olarak görülen kanser türleri arasında ikinci sırada bulunan rahim ağzı kanserinin başlıca sebebi bu virüstür. Kadınların yarısından fazlası bir şekilde bu virüsle karşı karşıya kalabiliyor.


Erkeklerin cinsel organlarında veya çevresinde kızarıklık şeklinde başlayan HPV Virüsünün zamanla vücudun çoğu bölümüne yayılabileceğini belirten Op. Dr. Evren Işık, erkeklerin genital bölgelerinde kızarıklık gördükleri zaman hemen doktora görünmelerinin hastalığın erken teşhis ve tedavisinde çok faydalı olacağını belirtti.


Umumi tuvaletlerin çok mecbur kalınmadıkça kullanılmamasını kullanılsa dahi temizliğe önem veren yerlere gidilmesi tavsiyesinde bulunan Işık, cinsel ilişki sırasında da erkeklerin muhakkak korunmaları tavsiyesinde bulundu.


HPV Virüsü rahim ağzı kanserinin oluşumuna neden olan en önemli faktör. Rahim ağzı kanseri yada tıpta bilinen ismiyle serviks kanseri dünyada en çok kadın ölümlerine neden olan 2. Kanser çeşidi. HPV virüsü sadece kadınlarda değil erkeklerde de genital kanser çeşitlerine yol açabilmektedir.


Rahim Ağzı Kanserinden HPV Aşısıyla Korunmak Mümkün

HPV’ye karşı son yıllarda geliştirilen aşıların % 70 oranında başarı sağladığı ve rahim ağzı kanserini ciddi şekilde engellediği görülmektedir; ama bundan öncesi önemli olan henüz başlangıç aşamasındayken erkekler ufak bir operasyonla virüsü vücutlarından temizletebiliyorlar. Erkeklerin birkaç dakikalık basit bir operasyonla bu virüsten kurtulabileceğini belirten Op. Işık eşlerinin hayatını tehlikeye atmamaları gerektiğini ifade etti.
data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri